با استفاده از فوم بتن کف می توان کشتی های اقیانوس پیما را ضد آب کردن

فوم بتن کف که با نام‌های بتن سلولی سبک (LCC)، بتن سلولی کم چگالی (LDCC) و سایر اصطلاحات نیز شناخته می‌شود، به عنوان دوغاب پایه سیمانی با حداقل 20٪ (در هر حجم) فوم در ملات پلاستیکی تعریف می‌شود.

از آنجایی که عمدتاً برای تولید فوم بتن از سنگدانه درشت استفاده نمی شود، اصطلاح صحیح به جای بتن ملات نامیده می شود.

ممکن است آن را “سیمان فوم دار” نیز نامید. چگالی فوم بتن معمولاً از 400 کیلوگرم بر متر مکعب تا 1600 کیلوگرم بر متر مکعب متغیر است. چگالی معمولاً با جایگزینی کامل یا بخشی از سنگدانه ریز با فوم کنترل می شود.

تاریخچه فوم بتن به اوایل دهه 1920 و تولید بتن هوادهی اتوکلاو شده برمی گردد که عمدتاً به عنوان عایق استفاده می شد.

فوم

یک مطالعه دقیق در مورد ترکیب، خواص فیزیکی و تولید بتن فوم دار برای اولین بار در دهه 1950 و 60 انجام شد. به دنبال این تحقیقات، افزودنی های جدیدی در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 80 ایجاد شد که منجر به استفاده تجاری از بتن فوم در پروژه های ساختمانی شد.

در ابتدا در هلند برای پر کردن فضاهای خالی و برای تثبیت زمین استفاده می شد. تحقیقات بیشتر انجام شده در هلند به استفاده گسترده تر از فوم بتن به عنوان مصالح ساختمانی کمک کرد.

اخیراً فوم بتن با فوم مولد پیوسته ساخته می شود. فوم از هم زدن یک عامل کف کننده با هوای فشرده برای ساختن “آیکریت” یا “فومکریت” تولید می شود.

این ماده ضد حریق، ضد حشرات و ضد آب است. عایق حرارتی و صوتی قابل توجهی ارائه می دهد و می توان آن را برش داد، حک کرد، سوراخ کرد و با ابزارهای چوب کاری شکل داد.

از این مصالح ساختمانی می توان برای ساخت فونداسیون ها، طبقات زیرین، بلوک های ساختمانی، دیوارها، گنبدها یا حتی طاق هایی استفاده کرد که می توان آنها را با پارچه ساختمانی تقویت کرد.