گلاب ضدعفونی هدیه به ملکه فرانسه شد

یکی از معروف ترین مراسم سنتی در بین ایرانیان است که در گذشته در استان فارس آغاز شده و امروزه بخش قابل توجهی از آن در کاشان و مناطق اطراف آن انجام می شود. این آیین سنتی در فصل بهار که گل های رز یا محمدی در مزارع کاشان شکوفا می شود حال و هوای خاصی دارد.

مردم کاشان و شهرهای اطراف با آداب خاصی و با شکرگزاری به مراسم گلاب گیری مشغولند. جشنواره گلاب ضدعفونی سهم قابل توجهی از رونق اقتصادی این منطقه را به همراه دارد و کارگران زیادی به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند.

در حال حاضر به همت مردم کاشان، صنعت گلاب گیری این شهر در کنار دیدنی های کاشان به پدیده ای برای جذب گردشگران خارجی و داخلی تبدیل شده است.

مسافران و گردشگران زیادی در فصل بهار از کاشان و شهرها و روستاهای اطراف دیدن می کنند.گل رز یا گل محمدی از قدیم الایام یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی ایران بوده و یکی از گیاهان بومی کشورمان است.

بر اساس اسناد موجود، بذر این گل ابتدا از ایران به ترکیه و سپس به سوریه و بلغارستان در زمان صفویه ارسال شده است. گلاب تولید شده در ایران یکی از مهمترین صادرات ایران از گذشته تاکنون بوده است.

گل رز ایرانی در گذشته از طریق ابریشم معروف به چین و هند منتقل می شد و امروزه بخش قابل توجهی از گل رز ایرانی به سایر نقاط جهان ارسال می شود.کاشت بذر گل رز در ایران قدمتی حدود 7000 سال دارد و گلاب گیری نزدیک به 1000 سال است که در کشور ما به روش سنتی انجام می شود.

اگرچه امروزه ابزارهای مدرن و پیشرفته ای برای استخراج گیاهان و گل های معطر وجود دارد، اما گلاب گیری کاشان به روش سنتی همچنان رایج است.با توجه به آب و هوای خشک و کویری اطراف کاشان، رویش گل های رز در مزارع این شهر و روستاهای اطراف بسیاری از گردشگران را شگفت زده می کند.

در سال های اخیر جشن گلاب با آداب و رسوم خاصی مانند حمل شتر در مزارع و جشن و پایکوبی همراه بود. در فصل گلاب گیری با سفر به کاشان می توانید در مزارع پرورش گل قدم بزنید و در جشنواره شرکت کنید.